    KEMET CAS17C270FAGGC
    Part No.:
    CAS17C270FAGGC
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDCAS17C270FAGGC.pdf
    Description:
    SFTY 1808 27PF X2 250 C0G 1%
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    CAS SMD SFTY 250
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Capacitance:
    27 pF
    Tolerance:
    ±1%
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Lead Style:
    Ratings:
    X2
    Part Applications:
    Safety
    Voltage - Rated:
    250VAC
    Failure Rate:
    Mounting Style:
    Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing:
    Package / Case:
    1808 (4520 Metric)
    Thickness (Max):
    0.061" (1.55mm)
    Size / Dimension:
    0.177" L x 0.080" W (4.50mm x 2.03mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order CAS17C270FAGGC on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the CAS17C270FAGGC price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CAS17C270FAGGC?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image CAS17C270FAGGC
    Part Number CAS17C270FAGGC
    Manufacturer KEMET
    Series CAS SMD SFTY 250
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 27 pF
    Tolerance ±1%
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Lead Style -
    Ratings X2
    Part Applications Safety
    Voltage - Rated 250VAC
    Failure Rate -
    Mounting Style Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing -
    Package / Case 1808 (4520 Metric)
    Thickness (Max) 0.061" (1.55mm)
    Size / Dimension 0.177" L x 0.080" W (4.50mm x 2.03mm)