    KEMET CKC18C153KDGAC7800
    Part No.:
    CKC18C153KDGAC7800
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDCKC18C153KDGAC7800.pdf
    Description:
    KC-LINK 1812 15NF 1000VDC C0G
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    KC Link Comm C0G
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Capacitance:
    0.015 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Features:
    Low ESL, High Voltage, High Temperature
    Lead Style:
    Ratings:
    Part Applications:
    General Purpose
    Voltage - Rated:
    1000V (1kV)
    Failure Rate:
    Mounting Style:
    Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing:
    Package / Case:
    1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max):
    0.106" (2.70mm)
    Size / Dimension:
    0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order CKC18C153KDGAC7800 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the CKC18C153KDGAC7800 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CKC18C153KDGAC7800?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image CKC18C153KDGAC7800
    Part Number CKC18C153KDGAC7800
    Manufacturer KEMET
    Series KC Link Comm C0G
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 0.015 µF
    Tolerance ±10%
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features Low ESL, High Voltage, High Temperature
    Lead Style -
    Ratings -
    Part Applications General Purpose
    Voltage - Rated 1000V (1kV)
    Failure Rate -
    Mounting Style Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing -
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max) 0.106" (2.70mm)
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)