    KEMET CKC18C393GWGAC7800
    Part No.:
    CKC18C393GWGAC7800
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDCKC18C393GWGAC7800.pdf
    Description:
    KC-LINK 1812 39NF 650VDC C0G
    Series:
    KC Link Comm C0G
    Capacitance:
    0.039 µF
    Tolerance:
    ±2%
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Features:
    Low ESL, High Voltage, High Temperature
    Part Applications:
    General Purpose
    Voltage - Rated:
    650V
    Thickness (Max):
    0.106" (2.70mm)
    Size / Dimension:
    0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order CKC18C393GWGAC7800 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the CKC18C393GWGAC7800 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CKC18C393GWGAC7800?
    Image CKC18C393GWGAC7800
    Part Number CKC18C393GWGAC7800
    Manufacturer KEMET
    Series KC Link Comm C0G
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 0.039 µF
    Tolerance ±2%
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features Low ESL, High Voltage, High Temperature
    Lead Style -
    Ratings -
    Part Applications General Purpose
    Voltage - Rated 650V
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max) 0.106" (2.70mm)
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)