    KEMET CKC18C912JDGACAUTO
    Part No.:
    CKC18C912JDGACAUTO
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDCKC18C912JDGACAUTO.pdf
    Description:
    KC-LINK 1812 9.1NF 1000VDC C0G
    Series:
    KC Link Auto C0G
    Capacitance:
    9100 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Features:
    Low ESL, High Voltage, High Temperature
    Lead Style:
    Ratings:
    AEC-Q200
    Part Applications:
    Automotive
    Voltage - Rated:
    1000V (1kV)
    Thickness (Max):
    0.087" (2.20mm)
    Size / Dimension:
    0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order CKC18C912JDGACAUTO on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the CKC18C912JDGACAUTO price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CKC18C912JDGACAUTO?
    Image CKC18C912JDGACAUTO
    Part Number CKC18C912JDGACAUTO
    Manufacturer KEMET
    Series KC Link Auto C0G
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 9100 pF
    Tolerance ±5%
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features Low ESL, High Voltage, High Temperature
    Lead Style -
    Ratings AEC-Q200
    Part Applications Automotive
    Voltage - Rated 1000V (1kV)
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max) 0.087" (2.20mm)
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)