    KEMET CKC18X562GWGACAUTO
    Part No.:
    CKC18X562GWGACAUTO
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDCKC18X562GWGACAUTO.pdf
    Description:
    KC-LINK 1812 5.6NF 650VDC C0G
    Series:
    KC Link Auto C0G
    Capacitance:
    5600 pF
    Tolerance:
    ±2%
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Ratings:
    AEC-Q200
    Part Applications:
    Automotive, Boardflex Sensitive
    Voltage - Rated:
    650V
    Thickness (Max):
    0.055" (1.40mm)
    Size / Dimension:
    0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order CKC18X562GWGACAUTO on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the CKC18X562GWGACAUTO price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CKC18X562GWGACAUTO?
    Image CKC18X562GWGACAUTO
    Part Number CKC18X562GWGACAUTO
    Manufacturer KEMET
    Series KC Link Auto C0G
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 5600 pF
    Tolerance ±2%
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
    Lead Style -
    Ratings AEC-Q200
    Part Applications Automotive, Boardflex Sensitive
    Voltage - Rated 650V
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max) 0.055" (1.40mm)
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)