    KEMET CKC18X752MDGAC7800
    Part No.:
    CKC18X752MDGAC7800
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDCKC18X752MDGAC7800.pdf
    Description:
    KC-LINK 1812 7.5NF 1000VDC C0G
    Series:
    KC Link Comm C0G
    Capacitance:
    7500 pF
    Tolerance:
    ±20%
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Features:
    Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
    Part Applications:
    Boardflex Sensitive
    Voltage - Rated:
    1000V (1kV)
    Thickness (Max):
    0.071" (1.80mm)
    Size / Dimension:
    0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order CKC18X752MDGAC7800 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the CKC18X752MDGAC7800 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CKC18X752MDGAC7800?
    Image CKC18X752MDGAC7800
    Part Number CKC18X752MDGAC7800
    Manufacturer KEMET
    Series KC Link Comm C0G
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 7500 pF
    Tolerance ±20%
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
    Lead Style -
    Ratings -
    Part Applications Boardflex Sensitive
    Voltage - Rated 1000V (1kV)
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)