    KEMET CKC21C822JEGAC7210
    Part No.:
    CKC21C822JEGAC7210
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDCKC21C822JEGAC7210.pdf
    Description:
    KC-LINK 2220 8.2NF 1200VDC C0G
    Capacitance:
    8200 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Features:
    Low ESL, High Voltage, High Temperature
    Part Applications:
    General Purpose
    Voltage - Rated:
    1200V (1.2kV)
    Thickness (Max):
    0.087" (2.20mm)
    Size / Dimension:
    0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order CKC21C822JEGAC7210 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the CKC21C822JEGAC7210 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CKC21C822JEGAC7210?
    Image CKC21C822JEGAC7210
    Part Number CKC21C822JEGAC7210
    Part Status Active
    Capacitance 8200 pF
    Tolerance ±5%
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features Low ESL, High Voltage, High Temperature
    Lead Style -
    Ratings -
    Part Applications General Purpose
    Voltage - Rated 1200V (1.2kV)
    Package / Case 2220 (5750 Metric)
    Thickness (Max) 0.087" (2.20mm)
    Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)