    KEMET CKC21X393KCGAC7210
    Part No.:
    CKC21X393KCGAC7210
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDCKC21X393KCGAC7210.pdf
    Description:
    KC-LINK 2220 39NF 500VDC C0G
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    KC Link Comm C0G
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Capacitance:
    0.039 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Features:
    Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
    Lead Style:
    Ratings:
    Part Applications:
    Boardflex Sensitive
    Voltage - Rated:
    500V
    Failure Rate:
    Mounting Style:
    Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing:
    Package / Case:
    2220 (5750 Metric)
    Thickness (Max):
    0.061" (1.55mm)
    Size / Dimension:
    0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order CKC21X393KCGAC7210 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the CKC21X393KCGAC7210 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CKC21X393KCGAC7210?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image CKC21X393KCGAC7210
    Part Number CKC21X393KCGAC7210
    Manufacturer KEMET
    Series KC Link Comm C0G
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 0.039 µF
    Tolerance ±10%
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
    Lead Style -
    Ratings -
    Part Applications Boardflex Sensitive
    Voltage - Rated 500V
    Failure Rate -
    Mounting Style Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing -
    Package / Case 2220 (5750 Metric)
    Thickness (Max) 0.061" (1.55mm)
    Size / Dimension 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)