    KEMET CKC21X472MEGACAUTO
    Part No.:
    CKC21X472MEGACAUTO
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDCKC21X472MEGACAUTO.pdf
    Description:
    KC-LINK 2220 4.7NF 1200VDC C0G
    Series:
    KC Link Auto C0G
    Capacitance:
    4700 pF
    Tolerance:
    ±20%
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Ratings:
    AEC-Q200
    Part Applications:
    Automotive, Boardflex Sensitive
    Voltage - Rated:
    1200V (1.2kV)
    Thickness (Max):
    0.071" (1.80mm)
    Size / Dimension:
    0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order CKC21X472MEGACAUTO on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the CKC21X472MEGACAUTO price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CKC21X472MEGACAUTO?
    Image CKC21X472MEGACAUTO
    Part Number CKC21X472MEGACAUTO
    Manufacturer KEMET
    Series KC Link Auto C0G
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 4700 pF
    Tolerance ±20%
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
    Lead Style -
    Ratings AEC-Q200
    Part Applications Automotive, Boardflex Sensitive
    Voltage - Rated 1200V (1.2kV)
    Package / Case 2220 (5750 Metric)
    Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)
    Size / Dimension 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)