    KEMET F461BB683M400C
    Part No.:
    F461BB683M400C
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDF461BB683M400C.pdf
    Description:
    .068UF 400V
    Capacitance:
    0.068 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage Rating - DC:
    400V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Voltage Rating - AC:
    220V
    Size / Dimension:
    0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.394" (10.00mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Part Applications:
    High Pulse, DV/DT
    1. How to order F461BB683M400C on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the F461BB683M400C price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F461BB683M400C?
    Image F461BB683M400C
    Part Number F461BB683M400C
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.068 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage Rating - DC 400V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Style Through Hole
    Voltage Rating - AC 220V
    Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
    Ratings -
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)