    KEMET F461DB104J630Z
    Part No.:
    F461DB104J630Z
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDF461DB104J630Z.pdf
    Description:
    CAP FILM POLYPROP RAD
    Capacitance:
    0.1 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - DC:
    630V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Voltage Rating - AC:
    250V
    Size / Dimension:
    1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.571" (14.50mm)
    Lead Spacing:
    0.886" (22.50mm)
    Part Applications:
    High Pulse, DV/DT
    1. How to order F461DB104J630Z on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the F461DB104J630Z price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F461DB104J630Z?
    Image F461DB104J630Z
    Part Number F461DB104J630Z
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.1 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - DC 630V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Style Through Hole
    Voltage Rating - AC 250V
    Size / Dimension 1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)
    Ratings -
    Lead Spacing 0.886" (22.50mm)