    KEMET F461KG683J160A
    Part No.:
    F461KG683J160A
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDF461KG683J160A.pdf
    Description:
    CAP FILM POLYPROP RAD
    Manufacturer:
    KEMET
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    0.068 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - DC:
    160V
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Mounting Style:
    Through Hole
    Voltage Rating - AC:
    90V
    Size / Dimension:
    0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.315" (8.00mm)
    Features:
    Termination:
    PC Pins
    Ratings:
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Part Applications:
    High Pulse, DV/DT
    1. How to order F461KG683J160A on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the F461KG683J160A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F461KG683J160A?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image F461KG683J160A
    Part Number F461KG683J160A
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.068 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - DC 160V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Style Through Hole
    Voltage Rating - AC 90V
    Size / Dimension 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
    Features -
    Termination PC Pins
    Ratings -
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)