    KEMET F461KG683K160L
    Part No.:
    F461KG683K160L
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDF461KG683K160L.pdf
    Capacitance:
    0.068 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - DC:
    160V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Voltage Rating - AC:
    90V
    Size / Dimension:
    0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.315" (8.00mm)
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Part Applications:
    High Pulse, DV/DT
    1. How to order F461KG683K160L on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the F461KG683K160L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F461KG683K160L?
    Image F461KG683K160L
    Part Number F461KG683K160L
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.068 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - DC 160V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Style Through Hole
    Voltage Rating - AC 90V
    Size / Dimension 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
    Ratings -
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)