    KEMET F461KJ333J400A
    Part No.:
    F461KJ333J400A
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDF461KJ333J400A.pdf
    Capacitance:
    0.033 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - DC:
    400V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Voltage Rating - AC:
    220V
    Size / Dimension:
    0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.413" (10.50mm)
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Part Applications:
    High Pulse, DV/DT
    1. How to order F461KJ333J400A on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the F461KJ333J400A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F461KJ333J400A?
    Image F461KJ333J400A
    Part Number F461KJ333J400A
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.033 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - DC 400V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Style Through Hole
    Voltage Rating - AC 220V
    Size / Dimension 0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
    Ratings -
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)