    KEMET F461KJ823J250L
    Part No.:
    F461KJ823J250L
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDF461KJ823J250L.pdf
    Capacitance:
    0.082 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - DC:
    250V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Voltage Rating - AC:
    160V
    Size / Dimension:
    0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.413" (10.50mm)
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Part Applications:
    High Pulse, DV/DT
    1. How to order F461KJ823J250L on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the F461KJ823J250L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F461KJ823J250L?
    Image F461KJ823J250L
    Part Number F461KJ823J250L
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.082 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - DC 250V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Style Through Hole
    Voltage Rating - AC 160V
    Size / Dimension 0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
    Ratings -
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)