    KEMET F462AG152J1K6R
    Part No.:
    F462AG152J1K6R
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDF462AG152J1K6R.pdf
    Description:
    CAP FILM POLYPROP RAD
    Manufacturer:
    KEMET
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    1500 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - DC:
    1600V (1.6kV)
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Mounting Style:
    Through Hole
    Voltage Rating - AC:
    500V
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.354" (9.00mm)
    Features:
    Termination:
    PC Pins
    Ratings:
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Part Applications:
    High Pulse, DV/DT
    1. How to order F462AG152J1K6R on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the F462AG152J1K6R price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F462AG152J1K6R?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image F462AG152J1K6R
    Part Number F462AG152J1K6R
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 1500 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Style Through Hole
    Voltage Rating - AC 500V
    Size / Dimension 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
    Features -
    Termination PC Pins
    Ratings -
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)