    KEMET F462AG152M1K6L
    Part No.:
    F462AG152M1K6L
    Description:
    1500PF 1600V
    Capacitance:
    1500 pF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage Rating - DC:
    1600V (1.6kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Voltage Rating - AC:
    500V
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.354" (9.00mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Part Applications:
    High Pulse, DV/DT
    1. How to order F462AG152M1K6L on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the F462AG152M1K6L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F462AG152M1K6L?
    Image F462AG152M1K6L
    Part Number F462AG152M1K6L
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 1500 pF
    Tolerance ±20%
    Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Style Through Hole
    Voltage Rating - AC 500V
    Size / Dimension 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
    Ratings -
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)