    KEMET F462AG222J1K6A
    Part No.:
    F462AG222J1K6A
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDF462AG222J1K6A.pdf
    Description:
    CAP FILM POLYPROP RAD
    Capacitance:
    2200 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - DC:
    1600V (1.6kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Voltage Rating - AC:
    500V
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.354" (9.00mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Part Applications:
    High Pulse, DV/DT
    1. How to order F462AG222J1K6A on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the F462AG222J1K6A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F462AG222J1K6A?
    Image F462AG222J1K6A
    Part Number F462AG222J1K6A
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 2200 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Style Through Hole
    Voltage Rating - AC 500V
    Size / Dimension 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
    Ratings -
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)