    KEMET F462AK123M1K0C
    Part No.:
    F462AK123M1K0C
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDF462AK123M1K0C.pdf
    Description:
    CAP
    Capacitance:
    0.012 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Voltage Rating - AC:
    300V
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.433" (11.00mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Part Applications:
    High Pulse, DV/DT
    1. How to order F462AK123M1K0C on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the F462AK123M1K0C price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F462AK123M1K0C?
    Image F462AK123M1K0C
    Part Number F462AK123M1K0C
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.012 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Style Through Hole
    Voltage Rating - AC 300V
    Size / Dimension 0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
    Ratings -
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)