    KEMET F462AK822M1L2C
    Part No.:
    F462AK822M1L2C
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDF462AK822M1L2C.pdf
    Description:
    CAP
    Capacitance:
    8200 pF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage Rating - DC:
    1250V (1.25kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Voltage Rating - AC:
    400V
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.433" (11.00mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Part Applications:
    High Pulse, DV/DT
    1. How to order F462AK822M1L2C on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the F462AK822M1L2C price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F462AK822M1L2C?
    Image F462AK822M1L2C
    Part Number F462AK822M1L2C
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 8200 pF
    Tolerance ±20%
    Voltage Rating - DC 1250V (1.25kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Style Through Hole
    Voltage Rating - AC 400V
    Size / Dimension 0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
    Ratings -
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)