    KEMET F861KJ253M310C
    Part No.:
    F861KJ253M310C
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDF861KJ253M310C.pdf
    Description:
    CAP FILM POLYPROP RAD X2
    Capacitance:
    0.025 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage Rating - DC:
    630V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Voltage Rating - AC:
    310V
    Size / Dimension:
    0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.413" (10.50mm)
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Part Applications:
    EMI, RFI Suppression
    1. How to order F861KJ253M310C on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the F861KJ253M310C price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F861KJ253M310C?
    Image F861KJ253M310C
    Part Number F861KJ253M310C
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.025 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage Rating - DC 630V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Style Through Hole
    Voltage Rating - AC 310V
    Size / Dimension 0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
    Ratings X2
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)