    KEMET F871AE332J330R
    Part No.:
    F871AE332J330R
    Description:
    3300PF 330V
    Capacitance:
    3300 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Voltage Rating - AC:
    330V
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.315" (8.00mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Part Applications:
    EMI, RFI Suppression
    1. How to order F871AE332J330R on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the F871AE332J330R price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F871AE332J330R?
    Image F871AE332J330R
    Part Number F871AE332J330R
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 3300 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Style Through Hole
    Voltage Rating - AC 330V
    Size / Dimension 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
    Ratings X1
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)