    KEMET F872AL392J480L
    Part No.:
    F872AL392J480L
    Radial
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDF872AL392J480L.pdf
    Description:
    3900PF 480V
    Capacitance:
    3900 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Voltage Rating - AC:
    480V
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.295" (7.50mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Part Applications:
    EMI, RFI Suppression
    1. How to order F872AL392J480L on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the F872AL392J480L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F872AL392J480L?
    Image F872AL392J480L
    Part Number F872AL392J480L
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 3900 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Style Through Hole
    Voltage Rating - AC 480V
    Size / Dimension 0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
    Ratings X1
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)