    KEMET F881AE152J300L
    Part No.:
    F881AE152J300L
    Description:
    1500PF 300V
    Capacitance:
    1500 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - DC:
    800V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Voltage Rating - AC:
    300V
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.315" (8.00mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Part Applications:
    EMI, RFI Suppression
    1. How to order F881AE152J300L on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the F881AE152J300L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F881AE152J300L?
    Image F881AE152J300L
    Part Number F881AE152J300L
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 1500 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - DC 800V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Style Through Hole
    Voltage Rating - AC 300V
    Size / Dimension 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
    Ratings Y2
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)