    KEMET F881AL562K300R
    Part No.:
    F881AL562K300R
    Radial
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDF881AL562K300R.pdf
    Description:
    CAP FILM POLYPROP RAD Y2
    Capacitance:
    5600 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Voltage Rating - AC:
    300V
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.295" (7.50mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Part Applications:
    EMI, RFI Suppression
    1. How to order F881AL562K300R on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the F881AL562K300R price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F881AL562K300R?
    Image F881AL562K300R
    Part Number F881AL562K300R
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 5600 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Style Through Hole
    Voltage Rating - AC 300V
    Size / Dimension 0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
    Ratings Y2
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)