    KEMET F881KF102J300A
    Part No.:
    F881KF102J300A
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDF881KF102J300A.pdf
    Description:
    1000PF 300V
    Capacitance:
    1000 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Voltage Rating - AC:
    300V
    Size / Dimension:
    0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.315" (8.00mm)
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Part Applications:
    EMI, RFI Suppression
    1. How to order F881KF102J300A on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the F881KF102J300A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F881KF102J300A?
    Image F881KF102J300A
    Part Number F881KF102J300A
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 1000 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Style Through Hole
    Voltage Rating - AC 300V
    Size / Dimension 0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
    Ratings Y2
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)