    KEMET F881KG152J300R
    Part No.:
    F881KG152J300R
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDF881KG152J300R.pdf
    Description:
    1500PF 300V
    Manufacturer:
    KEMET
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    1500 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Mounting Style:
    Through Hole
    Voltage Rating - AC:
    300V
    Size / Dimension:
    0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.315" (8.00mm)
    Features:
    Termination:
    PC Pins
    Ratings:
    Y2
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Part Applications:
    EMI, RFI Suppression
    1. How to order F881KG152J300R on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the F881KG152J300R price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F881KG152J300R?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image F881KG152J300R
    Part Number F881KG152J300R
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 1500 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Style Through Hole
    Voltage Rating - AC 300V
    Size / Dimension 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
    Features -
    Termination PC Pins
    Ratings Y2
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)