    KEMET R46KN3330JBN0M
    Part No.:
    R46KN3330JBN0M
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDR46KN3330JBN0M.pdf
    Description:
    CAP FILM SAFETY/EMI SUPP RAD
    Manufacturer:
    KEMET
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    0.33 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage Rating - DC:
    560V
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Mounting Style:
    Through Hole
    Voltage Rating - AC:
    275V
    Size / Dimension:
    1.043" L x 0.236" W (26.50mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.594" (15.10mm)
    Features:
    Termination:
    PC Pins
    Ratings:
    X2
    Lead Spacing:
    0.886" (22.50mm)
    Part Applications:
    EMI, RFI Suppression
    1. How to order R46KN3330JBN0M on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the R46KN3330JBN0M price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of R46KN3330JBN0M?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image R46KN3330JBN0M
    Part Number R46KN3330JBN0M
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.33 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage Rating - DC 560V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Style Through Hole
    Voltage Rating - AC 275V
    Size / Dimension 1.043" L x 0.236" W (26.50mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.594" (15.10mm)
    Features -
    Termination PC Pins
    Ratings X2
    Lead Spacing 0.886" (22.50mm)