    KEMET R66PD1150JH10K
    Part No.:
    R66PD1150JH10K
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDR66PD1150JH10K.pdf
    Description:
    CAP FILM METAL RAD POLYESTER
    Manufacturer:
    KEMET
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    1500 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - DC:
    630V
    Dielectric Material:
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Mounting Style:
    Through Hole
    Voltage Rating - AC:
    220V
    Size / Dimension:
    0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.319" (8.10mm)
    Features:
    Termination:
    PC Pins
    Ratings:
    AEC-Q200
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Part Applications:
    Automotive
    1. How to order R66PD1150JH10K on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the R66PD1150JH10K price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of R66PD1150JH10K?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image R66PD1150JH10K
    Part Number R66PD1150JH10K
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 1500 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - DC 630V
    Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Style Through Hole
    Voltage Rating - AC 220V
    Size / Dimension 0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.319" (8.10mm)
    Features -
    Termination PC Pins
    Ratings AEC-Q200
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)