    KEMET R75ID2330JH40K
    Part No.:
    R75ID2330JH40K
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDR75ID2330JH40K.pdf
    Description:
    CAP FILM AUTO POLYPROP RAD
    Manufacturer:
    KEMET
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    0.033 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - DC:
    250V
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    33.8 mOhms
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Mounting Style:
    Through Hole
    Voltage Rating - AC:
    160V
    Size / Dimension:
    0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.358" (9.10mm)
    Features:
    Termination:
    PC Pins
    Ratings:
    AEC-Q200
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Part Applications:
    Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
    1. How to order R75ID2330JH40K on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the R75ID2330JH40K price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of R75ID2330JH40K?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image R75ID2330JH40K
    Part Number R75ID2330JH40K
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.033 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - DC 250V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance) 33.8 mOhms
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Style Through Hole
    Voltage Rating - AC 160V
    Size / Dimension 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.358" (9.10mm)
    Features -
    Termination PC Pins
    Ratings AEC-Q200
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)