    KEMET R75ID2470JE40K
    Part No.:
    R75ID2470JE40K
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDR75ID2470JE40K.pdf
    Capacitance:
    0.047 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - DC:
    250V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    23.7 mOhms
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Voltage Rating - AC:
    160V
    Size / Dimension:
    0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.358" (9.10mm)
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Part Applications:
    Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
    1. How to order R75ID2470JE40K on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the R75ID2470JE40K price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of R75ID2470JE40K?
    Image R75ID2470JE40K
    Part Number R75ID2470JE40K
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.047 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - DC 250V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance) 23.7 mOhms
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Style Through Hole
    Voltage Rating - AC 160V
    Size / Dimension 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.358" (9.10mm)
    Ratings AEC-Q200
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)