    KOA Speer Electronics, Inc. RK73B2BTTD8R2J
    Part No.:
    RK73B2BTTD8R2J
    Package:
    1206 (3216 Metric)
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDRK73B2BTTD8R2J.pdf
    Description:
    RES 8.2 OHM 5% 1/4W 1206
    Package/Case:
    1206 (3216 Metric)
    Resistance:
    8.2 Ohms
    Tolerance:
    ±5%
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Ratings:
    1206
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.028" (0.70mm)
    Failure Rate:
    1. How to order RK73B2BTTD8R2J on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the RK73B2BTTD8R2J price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RK73B2BTTD8R2J?
    Image RK73B2BTTD8R2J
    Part Number RK73B2BTTD8R2J
    Manufacturer KOA Speer Electronics, Inc.
    Series RK73B
    Package/Case 1206 (3216 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Resistance 8.2 Ohms
    Tolerance ±5%
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Ratings 1206
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)