    KYOCERA AVX 08055A201FAT2A
    Part No.:
    08055A201FAT2A
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTD08055A201FAT2A.pdf
    Description:
    CAP CER 200PF 50V NP0 0805
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Capacitance:
    200 pF
    Tolerance:
    ±1%
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Lead Style:
    Ratings:
    Part Applications:
    General Purpose
    Voltage - Rated:
    50V
    Failure Rate:
    Mounting Style:
    Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing:
    Package / Case:
    0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max):
    0.037" (0.94mm)
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order 08055A201FAT2A on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the 08055A201FAT2A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 08055A201FAT2A?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image 08055A201FAT2A
    Part Number 08055A201FAT2A
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series -
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 200 pF
    Tolerance ±1%
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Lead Style -
    Ratings -
    Part Applications General Purpose
    Voltage - Rated 50V
    Failure Rate -
    Mounting Style Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing -
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max) 0.037" (0.94mm)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)