    KYOCERA AVX KGF32GR72A474KU
    Part No.:
    KGF32GR72A474KU
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDKGF32GR72A474KU.pdf
    Description:
    CAP CER 0.47UF 100V X7R 1210
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    FLEXITERM®
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Capacitance:
    0.47 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Soft Termination
    Lead Style:
    Ratings:
    Part Applications:
    Boardflex Sensitive
    Voltage - Rated:
    100V
    Failure Rate:
    Mounting Style:
    Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing:
    Package / Case:
    1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max):
    0.070" (1.78mm)
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order KGF32GR72A474KU on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the KGF32GR72A474KU price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of KGF32GR72A474KU?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image KGF32GR72A474KU
    Part Number KGF32GR72A474KU
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series FLEXITERM®
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 0.47 µF
    Tolerance ±10%
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Soft Termination
    Lead Style -
    Ratings -
    Part Applications Boardflex Sensitive
    Voltage - Rated 100V
    Failure Rate -
    Mounting Style Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing -
    Package / Case 1210 (3225 Metric)
    Thickness (Max) 0.070" (1.78mm)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)