    KYOCERA AVX SR215E105MARTR1
    Part No.:
    SR215E105MARTR1
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDSR215E105MARTR1.pdf
    Description:
    CAP CER 1UF 50V Z5U RADIAL
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    SkyCap® SR
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Capacitance:
    1 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Temperature Coefficient:
    Z5U
    Operating Temperature:
    10°C ~ 85°C
    Features:
    Lead Style:
    Formed Leads - Kinked
    Ratings:
    Part Applications:
    General Purpose
    Voltage - Rated:
    50V
    Failure Rate:
    Mounting Style:
    Through Hole
    Lead Spacing:
    0.200" (5.08mm)
    Package / Case:
    Radial
    Thickness (Max):
    Size / Dimension:
    0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
    Height - Seated (Max):
    0.300" (7.62mm)
    1. How to order SR215E105MARTR1 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the SR215E105MARTR1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SR215E105MARTR1?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image SR215E105MARTR1
    Part Number SR215E105MARTR1
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series SkyCap® SR
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 1 µF
    Tolerance ±20%
    Temperature Coefficient Z5U
    Operating Temperature 10°C ~ 85°C
    Features -
    Lead Style Formed Leads - Kinked
    Ratings -
    Part Applications General Purpose
    Voltage - Rated 50V
    Failure Rate -
    Mounting Style Through Hole
    Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
    Package / Case Radial
    Thickness (Max) -
    Size / Dimension 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
    Height - Seated (Max) 0.300" (7.62mm)