    KYOCERA AVX TAP226K050CRW
    Part No.:
    TAP226K050CRW
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    Radial
    Description:
    CAP TANT 22UF 10% 50V RADIAL
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    TAP
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Capacitance:
    22 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Type:
    Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    1Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Grade:
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 85°C
    Mounting Style:
    Through Hole
    Voltage - Rated:
    50 V
    Size / Dimension:
    0.354" Dia (9.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.551" (14.00mm)
    Failure Rate:
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Qualification:
    Features:
    General Purpose
    Manufacturer Size Code:
    L
    Ratings:
    1. How to order TAP226K050CRW on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the TAP226K050CRW price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TAP226K050CRW?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image TAP226K050CRW
    Part Number TAP226K050CRW
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series TAP
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 22 µF
    Tolerance ±10%
    Type Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 1Ohm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Grade -
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
    Mounting Style Through Hole
    Voltage - Rated 50 V
    Size / Dimension 0.354" Dia (9.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
    Failure Rate -
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)