    Microchip Technology MP6KE12CA/TR
    Part No.:
    MP6KE12CA/TR
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    T-18, Axial
    Description:
    TVS 12V 5% 600W BI
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Package/Case:
    T-18, Axial
    Series:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    10.2V
    Voltage - Breakdown (Min):
    11.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    16.7V
    Supplier Device Package:
    T-18
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    36A
    Power - Peak Pulse:
    600W
    Bidirectional Channels:
    1
    Power Line Protection:
    No
    Part Applications:
    General Purpose
    Mounting Style:
    Through Hole
    Capacitance @ Frequency:
    Qualification:
    MIL-PRF-19500
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MP6KE12CA/TR on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MP6KE12CA/TR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MP6KE12CA/TR?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image MP6KE12CA MP6KE12CAE3 MP6KE12CA/TR
    Part Number MP6KE12CA MP6KE12CAE3 MP6KE12CA/TR
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
    Package/Case T-18, Axial T-18, Axial T-18, Axial
    Series - - -
    Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
    Part Status Active Active Active
    Type Zener Zener Zener
    Unidirectional Channels - - -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 10.2V 10.2V 10.2V
    Voltage - Breakdown (Min) 11.4V 11.4V 11.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 16.7V 16.7V 16.7V
    Supplier Device Package T-18 T-18 T-18
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 36A 36A 36A
    Power - Peak Pulse 600W 600W 600W
    Bidirectional Channels 1 1 1
    Power Line Protection No No No
    Part Applications General Purpose General Purpose General Purpose
    Mounting Style Through Hole Through Hole Through Hole
    Capacitance @ Frequency - - -
    Qualification MIL-PRF-19500 MIL-PRF-19500 MIL-PRF-19500
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)