    Microchip Technology MSMBJSAC12
    Part No.:
    MSMBJSAC12
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    DO-214AA, SMB
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMBJSAC12.pdf
    Description:
    TVS DIODE 12VWM 19VC SMBJ
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Package/Case:
    DO-214AA, SMB
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Part Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    12V
    Voltage - Breakdown (Min):
    13.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    19V
    Supplier Device Package:
    DO-214AA (SMBJ)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    25A
    Power - Peak Pulse:
    500W
    Bidirectional Channels:
    Power Line Protection:
    No
    Part Applications:
    General Purpose
    Mounting Style:
    Surface Mount
    Capacitance @ Frequency:
    30pF @ 1MHz
    Qualification:
    MIL-PRF-19500
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMBJSAC12 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMBJSAC12 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMBJSAC12?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image MSMBJSAC12 MSMBJSAC12/TR MSMBJSAC12E3 MSMBJSAC12E3/TR
    Part Number MSMBJSAC12 MSMBJSAC12/TR MSMBJSAC12E3 MSMBJSAC12E3/TR
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
    Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
    Series - - - -
    Packaging Bulk Tape & Reel (TR) Bulk Tape & Reel (TR)
    Part Status Active Active Active Active
    Type Zener Zener Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 1 1 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V 12V 12V 12V
    Voltage - Breakdown (Min) 13.3V 12V 13.3V 12V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 19V 19V 19V 19V
    Supplier Device Package DO-214AA (SMBJ) DO-214AA (SMBJ) DO-214AA (SMBJ) DO-214AA (SMBJ)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 25A 25A 25A 25A
    Power - Peak Pulse 500W 500W 500W 500W
    Bidirectional Channels - - - -
    Power Line Protection No No No No
    Part Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
    Mounting Style Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Capacitance @ Frequency 30pF @ 1MHz 30pF @ 1MHz 30pF @ 1MHz 30pF @ 1MHz