    Microchip Technology MSMBJSAC15
    Part No.:
    MSMBJSAC15
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMBJSAC15.pdf
    Description:
    TVS DIODE 15VWM 23.6VC SMBJ
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    15V
    Voltage - Breakdown (Min):
    16.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    23.6V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    20A
    Power - Peak Pulse:
    500W
    Capacitance @ Frequency:
    30pF @ 1MHz
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMBJSAC15 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMBJSAC15 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMBJSAC15?
    Image MSMBJSAC15E3 MSMBJSAC15 MSMBJSAC15E3/TR MSMBJSAC15/TR
    Part Number MSMBJSAC15E3 MSMBJSAC15 MSMBJSAC15E3/TR MSMBJSAC15/TR
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
    Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
    Series - - - -
    Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Part Status Active Active Active Active
    Type Zener Zener Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 1 1 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V 15V 15V 15V
    Voltage - Breakdown (Min) 16.7V 16.7V 15V 15V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 23.6V 23.6V 23.6V 23.6V
    Supplier Device Package DO-214AA (SMBJ) DO-214AA (SMBJ) DO-214AA (SMBJ) DO-214AA (SMBJ)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 20A 20A 20A 20A
    Power - Peak Pulse 500W 500W 500W 500W
    Bidirectional Channels - - - -
    Power Line Protection No No No No
    Part Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
    Mounting Style Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Capacitance @ Frequency 30pF @ 1MHz 30pF @ 1MHz 30pF @ 1MHz 30pF @ 1MHz