    Microchip Technology MSMBJSAC18
    Part No.:
    MSMBJSAC18
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    DO-214AA, SMB
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMBJSAC18.pdf
    Description:
    TVS DIODE 18VWM 28.8VC SMBJ
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Package/Case:
    DO-214AA, SMB
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Part Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    18V
    Voltage - Breakdown (Min):
    20V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    28.8V
    Supplier Device Package:
    DO-214AA (SMBJ)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    15A
    Power - Peak Pulse:
    500W
    Bidirectional Channels:
    Power Line Protection:
    No
    Part Applications:
    General Purpose
    Mounting Style:
    Surface Mount
    Capacitance @ Frequency:
    30pF @ 1MHz
    Qualification:
    MIL-PRF-19500
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMBJSAC18 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMBJSAC18 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMBJSAC18?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image MSMBJSAC18 MSMBJSAC18E3
    Part Number MSMBJSAC18 MSMBJSAC18E3
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
    Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
    Series - -
    Packaging Bulk Bulk
    Part Status Active Active
    Type Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V 18V
    Voltage - Breakdown (Min) 20V 20V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 28.8V 28.8V
    Supplier Device Package DO-214AA (SMBJ) DO-214AA (SMBJ)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 15A 15A
    Power - Peak Pulse 500W 500W
    Bidirectional Channels - -
    Power Line Protection No No
    Part Applications General Purpose General Purpose
    Mounting Style Surface Mount Surface Mount
    Capacitance @ Frequency 30pF @ 1MHz 30pF @ 1MHz
    Qualification MIL-PRF-19500 MIL-PRF-19500
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)