    Microchip Technology MSMBJSAC26
    Part No.:
    MSMBJSAC26
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMBJSAC26.pdf
    Description:
    TVS DIODE 26VWM 42.3VC SMBJ
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    26V
    Voltage - Breakdown (Min):
    28.9V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    42.3V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    11.1A
    Power - Peak Pulse:
    500W
    Capacitance @ Frequency:
    30pF @ 1MHz
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMBJSAC26 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMBJSAC26 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMBJSAC26?
    Image MSMBJSAC26 MSMBJSAC26E3
    Part Number MSMBJSAC26 MSMBJSAC26E3
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
    Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
    Series - -
    Packaging Bulk Bulk
    Part Status Active Active
    Type Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 26V 26V
    Voltage - Breakdown (Min) 28.9V 28.9V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 42.3V 42.3V
    Supplier Device Package DO-214AA (SMBJ) DO-214AA (SMBJ)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 11.1A 11.1A
    Power - Peak Pulse 500W 500W
    Bidirectional Channels - -
    Power Line Protection No No
    Part Applications General Purpose General Purpose
    Mounting Style Surface Mount Surface Mount
    Capacitance @ Frequency 30pF @ 1MHz 30pF @ 1MHz
    Qualification MIL-PRF-19500 MIL-PRF-19500
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)