    Microchip Technology MSMBJSAC36
    Part No.:
    MSMBJSAC36
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMBJSAC36.pdf
    Description:
    TVS DIODE 36VWM 60VC SMBJ
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    36V
    Voltage - Breakdown (Min):
    40V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    60V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    8.6A
    Power - Peak Pulse:
    500W
    Capacitance @ Frequency:
    30pF @ 1MHz
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMBJSAC36 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMBJSAC36 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMBJSAC36?
    Image MSMBJSAC36E3 MSMBJSAC36 MSMBJSAC36E3/TR
    Part Number MSMBJSAC36E3 MSMBJSAC36 MSMBJSAC36E3/TR
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
    Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
    Series - - -
    Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
    Part Status Active Active Active
    Type Zener Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 1 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V 36V 36V
    Voltage - Breakdown (Min) 40V 40V 36V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 60V 60V 60V
    Supplier Device Package DO-214AA (SMBJ) DO-214AA (SMBJ) DO-214AA (SMBJ)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 8.6A 8.6A 8.6A
    Power - Peak Pulse 500W 500W 500W
    Bidirectional Channels - - -
    Power Line Protection No No No
    Part Applications General Purpose General Purpose General Purpose
    Mounting Style Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Capacitance @ Frequency 30pF @ 1MHz 30pF @ 1MHz 30pF @ 1MHz
    Qualification MIL-PRF-19500 MIL-PRF-19500 MIL-PRF-19500
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TA)