    Microchip Technology MSMCG15A/TR
    Part No.:
    MSMCG15A/TR
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    DO-215AB, SMC Gull Wing
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMCG15A/TR.pdf
    Description:
    TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMCG
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Package/Case:
    DO-215AB, SMC Gull Wing
    Series:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    15V
    Voltage - Breakdown (Min):
    16.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    24.4V
    Supplier Device Package:
    DO-214AB (SMCG)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    61.5A
    Power - Peak Pulse:
    1500W (1.5kW)
    Bidirectional Channels:
    Power Line Protection:
    No
    Part Applications:
    General Purpose
    Mounting Style:
    Surface Mount
    Capacitance @ Frequency:
    Qualification:
    MIL-PRF-19500
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMCG15A/TR on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMCG15A/TR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMCG15A/TR?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image MSMCG15AE3 MSMCG15AE3/TR MSMCG15A MSMCG15A/TR
    Part Number MSMCG15AE3 MSMCG15AE3/TR MSMCG15A MSMCG15A/TR
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
    Series - - - -
    Packaging Bulk Tape & Reel (TR) Bulk Tape & Reel (TR)
    Part Status Active Active Active Active
    Type Zener Zener Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 1 1 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V 15V 15V 15V
    Voltage - Breakdown (Min) 16.7V 16.7V 16.7V 16.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 24.4V 24.4V 24.4V 24.4V
    Supplier Device Package DO-214AB (SMCG) DO-214AB (SMCG) DO-214AB (SMCG) DO-214AB (SMCG)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 61.5A 61.5A 61.5A 61.5A
    Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)