    Microchip Technology MSMCG54AE3
    Part No.:
    MSMCG54AE3
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    DO-215AB, SMC Gull Wing
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMCG54AE3.pdf
    Description:
    TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMCG
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Package/Case:
    DO-215AB, SMC Gull Wing
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Part Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    54V
    Voltage - Breakdown (Min):
    60V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    87.1V
    Supplier Device Package:
    DO-214AB (SMCG)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    17.2A
    Power - Peak Pulse:
    1500W (1.5kW)
    Bidirectional Channels:
    Power Line Protection:
    No
    Part Applications:
    General Purpose
    Mounting Style:
    Surface Mount
    Capacitance @ Frequency:
    Qualification:
    MIL-PRF-19500
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMCG54AE3 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMCG54AE3 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMCG54AE3?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image MSMCG54AE3
    Part Number MSMCG54AE3
    Manufacturer Microchip Technology
    Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing
    Series -
    Packaging Bulk
    Part Status Active
    Type Zener
    Unidirectional Channels 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 54V
    Voltage - Breakdown (Min) 60V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 87.1V
    Supplier Device Package DO-214AB (SMCG)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 17.2A
    Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
    Bidirectional Channels -
    Power Line Protection No
    Part Applications General Purpose
    Mounting Style Surface Mount
    Capacitance @ Frequency -
    Qualification MIL-PRF-19500
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)