    Microchip Technology MSMCG58A
    Part No.:
    MSMCG58A
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMCG58A.pdf
    Description:
    TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMCG
    Packaging:
    Bulk
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    58V
    Voltage - Breakdown (Min):
    64.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    93.6V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    16A
    Power - Peak Pulse:
    1500W (1.5kW)
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMCG58A on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMCG58A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMCG58A?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MSMCG58A.
    7.How to contact us to get technical supports, such as MSMCG58A pin diagram, MSMCG58A datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image MSMCG58A MSMCG58AE3
    Part Number MSMCG58A MSMCG58AE3
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
    Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
    Series - -
    Packaging Bulk Bulk
    Part Status Active Active
    Type Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 58V 58V
    Voltage - Breakdown (Min) 64.4V 64.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 93.6V 93.6V
    Supplier Device Package DO-214AB (SMCG) DO-214AB (SMCG)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 16A 16A
    Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
    Bidirectional Channels - -
    Power Line Protection No No
    Part Applications General Purpose General Purpose
    Mounting Style Surface Mount Surface Mount
    Capacitance @ Frequency - -
    Qualification MIL-PRF-19500 MIL-PRF-19500
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)