    Microchip Technology MSMCG60AE3/TR
    Part No.:
    MSMCG60AE3/TR
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMCG60AE3/TR.pdf
    Description:
    TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMCG
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    60V
    Voltage - Breakdown (Min):
    66.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    96.8V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    15.5A
    Power - Peak Pulse:
    1500W (1.5kW)
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMCG60AE3/TR on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMCG60AE3/TR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMCG60AE3/TR?
    Image MSMCG60AE3 MSMCG60AE3/TR
    Part Number MSMCG60AE3 MSMCG60AE3/TR
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
    Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
    Series - -
    Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
    Part Status Active Active
    Type Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 60V 60V
    Voltage - Breakdown (Min) 66.7V 66.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 96.8V 96.8V
    Supplier Device Package DO-214AB (SMCG) DO-214AB (SMCG)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 15.5A 15.5A
    Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
    Bidirectional Channels - -
    Power Line Protection No No
    Part Applications General Purpose General Purpose
    Mounting Style Surface Mount Surface Mount
    Capacitance @ Frequency - -
    Qualification MIL-PRF-19500 MIL-PRF-19500
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)