    Microchip Technology MSMCG85CA
    Part No.:
    MSMCG85CA
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMCG85CA.pdf
    Description:
    TVS DIODE 85VWM 137VC SMCG
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    85V
    Voltage - Breakdown (Min):
    94.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    137V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    10.4A
    Power - Peak Pulse:
    1500W (1.5kW)
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMCG85CA on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMCG85CA price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMCG85CA?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MSMCG85CA.
    Image MSMCG85CAE3 MSMCG85CA MSMCG85CA/TR
    Part Number MSMCG85CAE3 MSMCG85CA MSMCG85CA/TR
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
    Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
    Series - - -
    Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
    Part Status Active Active Active
    Type Zener Zener Zener
    Unidirectional Channels - - -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 85V 85V 85V
    Voltage - Breakdown (Min) 94.4V 94.4V 94.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 137V 137V 137V
    Supplier Device Package DO-214AB (SMCG) DO-214AB (SMCG) DO-214AB (SMCG)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10.4A 10.4A 10.4A
    Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
    Bidirectional Channels 1 1 1
    Power Line Protection No No No
    Part Applications General Purpose General Purpose General Purpose
    Mounting Style Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Capacitance @ Frequency - - -
    Qualification MIL-PRF-19500 MIL-PRF-19500 MIL-PRF-19500
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)