    Microchip Technology MSMCJ100CAE3
    Part No.:
    MSMCJ100CAE3
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMCJ100CAE3.pdf
    Description:
    TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AB
    Packaging:
    Bulk
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    100V
    Voltage - Breakdown (Min):
    111V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    162V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    9.3A
    Power - Peak Pulse:
    1500W (1.5kW)
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMCJ100CAE3 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMCJ100CAE3 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMCJ100CAE3?
    Image MSMCJ100CAE3
    Part Number MSMCJ100CAE3
    Manufacturer Microchip Technology
    Package/Case DO-214AB, SMC
    Series -
    Packaging Bulk
    Part Status Active
    Type Zener
    Unidirectional Channels -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 100V
    Voltage - Breakdown (Min) 111V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 162V
    Supplier Device Package DO-214AB (SMCJ)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 9.3A
    Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
    Bidirectional Channels 1
    Power Line Protection No
    Part Applications General Purpose
    Mounting Style Surface Mount
    Capacitance @ Frequency -
    Qualification MIL-PRF-19500
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)