    Microchip Technology MSMCJ160CA
    Part No.:
    MSMCJ160CA
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMCJ160CA.pdf
    Description:
    TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AB
    Packaging:
    Bulk
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    160V
    Voltage - Breakdown (Min):
    178V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    259V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    5.8A
    Power - Peak Pulse:
    1500W (1.5kW)
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMCJ160CA on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMCJ160CA price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMCJ160CA?
    Image MSMCJ160CAE3 MSMCJ160CA MSMCJ160CA/TR
    Part Number MSMCJ160CAE3 MSMCJ160CA MSMCJ160CA/TR
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
    Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
    Series - - -
    Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
    Part Status Active Active Active
    Type Zener Zener Zener
    Unidirectional Channels - - -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 160V 160V 160V
    Voltage - Breakdown (Min) 178V 178V 178V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 259V 259V 259V
    Supplier Device Package DO-214AB (SMCJ) DO-214AB (SMCJ) DO-214AB (SMCJ)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.8A 5.8A 5.8A
    Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
    Bidirectional Channels 1 1 1
    Power Line Protection No No No
    Part Applications General Purpose General Purpose General Purpose
    Mounting Style Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Capacitance @ Frequency - - -
    Qualification MIL-PRF-19500 MIL-PRF-19500 MIL-PRF-19500
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)