    Microchip Technology MSMCJ24CA
    Part No.:
    MSMCJ24CA
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMCJ24CA.pdf
    Description:
    TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AB
    Packaging:
    Bulk
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    24V
    Voltage - Breakdown (Min):
    26.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    38.9V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    38.6A
    Power - Peak Pulse:
    1500W (1.5kW)
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMCJ24CA on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMCJ24CA price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMCJ24CA?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MSMCJ24CA.
    Image MSMCJ24CAE3 MSMCJ24CA MSMCJ24CA/TR
    Part Number MSMCJ24CAE3 MSMCJ24CA MSMCJ24CA/TR
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
    Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
    Series - - -
    Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
    Part Status Active Active Active
    Type Zener Zener Zener
    Unidirectional Channels - - -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V 24V 24V
    Voltage - Breakdown (Min) 26.7V 26.7V 26.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 38.9V 38.9V 38.9V
    Supplier Device Package DO-214AB (SMCJ) DO-214AB (SMCJ) DO-214AB (SMCJ)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 38.6A 38.6A 38.6A
    Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
    Bidirectional Channels 1 1 1
    Power Line Protection No No No
    Part Applications General Purpose General Purpose General Purpose
    Mounting Style Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Capacitance @ Frequency - - -
    Qualification MIL-PRF-19500 MIL-PRF-19500 MIL-PRF-19500
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)